Een aantal Amsterdamse huisartsenpraktijken gaat onderzoeken of het automatiseren van administratieve en logistieke processen de organisatie van chronische zorg kan verbeteren. Met ondersteuning van Viduet Health starten de praktijken een pilot waarbij patiënten digitaal worden uitgenodigd voor controles en zelf afspraken kunnen inplannen. Het initiatief moet inzicht geven in de mogelijkheden om de werkdruk te verminderen en chronische zorg toekomstbestendiger te organiseren.
De deelnemende praktijken zijn aangesloten bij zorggroep ROHA en krijgen gedurende twaalf maanden ondersteuning vanuit het programma Innovatie in de chronische zorg. Dit programma wordt georganiseerd door de Amsterdamse Huisartsenalliantie (AHa), waarin de zorggroepen SAG, ROHA, ROZO en Zorg voor Zuid-De Baarsjes samenwerken. Aan de pilot nemen onder meer de huisartsenpraktijken De Makroon, Amstelveld en Merwedeplein deel, van huisartsen Karim Bouch en Joep Schats.
Minder administratieve handelingen
De pilot richt zich op het automatiseren van het uitnodigingsproces voor periodieke controles van patiënten met chronische aandoeningen. Hiervoor wordt Viduet Consult Optimalisatie ingezet. Met deze toepassing kunnen praktijken automatisch uitnodigingen en vragenlijsten versturen via het bestaande patiëntenportaal. Patiënten kunnen vervolgens zelf een afspraak inplannen en zich digitaal voorbereiden op hun consult.
De deelnemende huisartsen willen daarmee de afhankelijkheid van handmatige administratieve werkzaamheden verminderen. Volgens huisarts Karim Bouch wordt het steeds moeilijker om voldoende ondersteunend personeel te vinden. Daarom zoekt zijn praktijk naar een werkwijze die minder afhankelijk is van individuele medewerkers.
Ook de Amsterdamse Huisartsenalliantie ziet mogelijkheden om zorgprocessen anders in te richten. “Met deze pilot onderzoeken we hoe we chronische zorg slimmer kunnen organiseren. Niet door méér te doen, maar door het logistieke proces anders en efficiënter in te richten. Zo willen we ruimte creëren voor waar het in de praktijk echt om draait: goede zorg voor patiënten”, aldus AHa-bestuurslid Dion Zoontjens.
Chronische zorg onder toenemende druk
De Amsterdamse pilot past bij de bredere ontwikkeling waarin zorgorganisaties zoeken naar manieren om de groeiende vraag naar chronische zorg op te vangen. Enkele weken geleden schreven over het Zorg Innovatie Plein in Twente en Salland, waar personeelstekorten, toenemende zorgbehoeften en beperkte digitale gezondheidsvaardigheden belangrijke uitdagingen vormen.
Daarom is niet alleen technologische innovatie nodig, maar ook aandacht voor werkprocessen, scholing en toegankelijkheid. Digitale oplossingen moeten aansluiten bij de behoeften en mogelijkheden van patiënten en zorgprofessionals. Ook binnen de Amsterdamse pilot wordt gekeken naar de mogelijkheden van thuismonitoring. Daarmee zouden bepaalde controles mogelijk op afstand kunnen plaatsvinden, al moet de praktische meerwaarde daarvan nog worden onderzocht.
Ervaringen verzamelen
De komende twaalf maanden verzamelen de deelnemende huisartsenpraktijken ervaringen met de nieuwe werkwijze. Daarbij moet onder meer duidelijk worden hoe de automatisering functioneert binnen bestaande praktijkprocessen en welke aandachtspunten ontstaan bij de invoering.
Of de aanpak daadwerkelijk administratieve tijd bespaart en de toegankelijkheid van chronische zorg verbetert, zal uit de praktijkervaringen moeten blijken. De resultaten worden gedeeld met andere huisartsenpraktijken en kunnen worden gebruikt om te beoordelen of verdere invoering binnen Amsterdam wenselijk en haalbaar is.
Referenties
Voeg ICT&health toe aan Google
Toon meer content van ICT&health in Google Zoeken.